VARYAK (OTO TİPİ KADEMESİZ TRAFO)

VARYAK (OTO TİPİ KADEMESİZ TRAFO)



VARYAK OTO TİPİ KADEMESİZ TRAFO 

Varyak  ; tek sargılı bir trafo çeşididir. Diğer adıyla oto tipi kademesiz trafo olarak ta adlandırılır.  Çalışma prensibi ; varyak ın giriş kısmına uygulanan gerilimi değiştirir.                        

ÖRNEK olarak ;  şebeke gerilimi olan 230 V u varyak ın giriş kısmına uygularsak , varyak ı saat yönünde çevirdiğimizde  0 – 230 V gerilim aralığını istediğimiz bir nokta  da kullanabiliriz.  Aslında bu bir dimmer mantığı ile çalışır. 

VARSAN VARYAK  ; 30 yıllık üretim tarihimizde edindiğimiz tecrübe ve deneyim ile bu konuda belli bir üretim kalitesine ve standardına ulaştık. Dünya da belli bölgelere kalitemizi kabul ettirmek suretiyle yaklaşık 15 yıldır bu konuda ihracat yapmaktayız. Hedefimiz dünyada bilinen ve tercih edilen bir VARYAK MARKASI olmak.

Neden VARSAN ; üretim bandımızda kullandığımız  hammaddelerin kalitesinden taviz vermememiz , işçilik olarak gerekli hassasiyeti göstermemiz ve ürünümüz de doğacak her türlü arızaya karşı verebileceğiz hizmet TERCİH NEDENİDİR.

VARYAK  nerelerde kullanılır ; asıl kullanım amacı voltajı değiştirmek olan varyak , gerilim değiştirmek istenilen her alanda kullanılabilir. Voltaj regülatörlerinin imalatında , Kaplama redresör imalatında  , aydınlatma sektöründe ( dimmer olarak ) .

KUTULU VARYAK olarak daha ziyade test amaçlı kullanılır. Üretimi tamamlanmış bir ürünün gerilim testleri yapılırken  gerilimin sıfır dan başlatılarak verilmesi gerektiği için varyak gereklidir. Örnek olarak  ; trafo imalatçıları ,ev aletleri , motor imalatçıları ve tamircileri …. gibi.  



8.07.2020